AZ AMD-65 GÉPPISZTOLY
A géppisztoly rendeltetése és harcászati jellemzése
A géppisztoly egyéni lőfegyver, az ellenség élőerejének leküzdésére szolgál. Tüzeléskor 1943 M acélmagvas (normál), fényjelző és páncéltörő-gyújtó lövedékű töltényt használunk.
A géppisztoly fő tüzelési módjai, rövid sorozat (maximum 5 lövés), hosszú sorozat (maximum 10 lövés) és folyamatos tüzelés.
Géppisztollyal leghatásosabb a tüzelés 350 méteren belül, földi célokra leadott összpontosított tüzelési távolság 750 m-ig, légi célokra 450 m-ig eredményes. A lövedék ölő hatásának távolsága 1500 m. Pásztázott lőtávolsága mellalakra 300 m.

A géppisztoly műszaki jellemzése
A géppisztoly gázdugattyús rendszerű, szilárd reteszelésű, rögzített csövű egyes- és sorozatlövés leadására alkalmas, mechanikus biztosítású automata kézi lőfegyver.
- Csöve léghűtéses.
- Adogatása íves tárból történik.
- Irányzéka íves csapó irányzék.
- Irányzéka íves csapó irányzék.
- Elsütő szerkezete egyes- és sorozatlövés leadására alkalmas.
- Válltámasz kihajtható.
A géppisztoly főbb technikai adatai:
- Űrmérete 7,62 mm
- Tömege töltött tárral (30 töltényes tár esetén) 3,75 kp
- A tár befogadóképessége 30 töltény
Gyakorlati tűzgyorsasága:
- egyes lövéssel 40 lövés/perc
- sorozatlövéssel 100 lövés/perc
A géppisztoly fő részei és szerkezeti egységei
A géppisztoly fő részei:
- a cső a tokkal, az irányzó szerkezettel, a válltámasszal és a hátsó markolattal;
- csőszájfék;
- a tokfedél;
- zárkeret a gáz dugattyú rúd dal;
- a zár;
- a helyretoló szerkezet; a gázdugattyú vezető;
- az elsütő szerkezet;
- alsó ágy a mellső markolattal;
- a tár.
A géppisztoly működése egyes lövésnél:
A géppisztolyra kapcsoljuk a töltött tárat, hátrahúzzuk a zárkeretet ütközésig, majd elengedjük. A tűzváltót egyes(l) lövésre állítjuk. Ekkor a géppisztoly töltve van. Az elsütőbillentyű meghúzásakor a kakas felszabadul és a rugó hatására erőteljesen ráüt az ütőszegre és megtörténik a lövés.
A zárkeret hátrasiklás közben elfordítja a zárat (kireteszelés). A zárkeret hátrasiklásával létrejön a kakas alsó helyzetbe történő kerülése.
A következő lövés kiváltásához el kell engedni a billentyűt és ismételten meghúzni. A billentyű ismételt meghúzásával a géppisztoly alkatrészeinek és szerkezeteinek előbb leírt működése megismétlődik.
A géppisztoly működése sorozatlövéskor:
A töltést az egyes lövés működésénél leírtak szerint végezzük, a tűzváltót sorozatlövésre állítjuk.
A billentyű elhúzásakor a kakas felszabadul, az ütőrugó hatására erőteljesen ráüt az ütőszegre és megtörténik a lövés.
Sorozatlövésnél az alkatrészek és szerkezetek működése addig ismétlődik, amíg a billentyűt el nem engedjük, vagy míg a tárban töltény van.
A géppisztoly biztosítása
Biztosítás a kakas leeresztett állapotában.
Ebben az esetben a tűzváltó kar felső (biztosított) helyzetben van, a zárkeret nem húzható hátra, a billentyű pedig nem húzható el.
Biztosítás a kakas felhúzott állapotában. A géppisztolyt csőre töltés után is lehet biztosítani. Ebben az esetben a géppisztoly felhúzott állapotban van, a tűzváltó felső (biztosított) helyzetben van és a billentyű nem húzható el.
A géppisztoly szét- és összeszerelése
A géppisztoly szétszerelése lehet részleges és teljes. Részleges szétszerelés – a géppisztoly tisztítása, kenése és megvizsgálása céljából; teljes szétszerelés – a géppisztoly tisztítása céljából erős szennyeződés esetén vagy javítás alkalmával.
- a gázdugattyú vezető;
- az elsütőszerkezet;
- alsó ágy a mellső markolattal;
- a tár;
A géppisztoly tartozékai, szerelékei:
- tartozékok;
- tisztítóvessző;
- tisztító szerelék;
- hord-szíj
- tártáska.

A géppisztoly részleges szétszerelésének rendje:
A géppisztoly szétszerelését és összeszerelését tiszta burkolattal ellátott asztalon végezzük; a géppisztoly alkatrészeit és szerkezeteit a szétszerelés sorrendjében helyezzük el, azokkal bánjunk óvatosan, egyik alkatrészt ne helyezzük a másikra és a szétszerelésnél feleslegesen nagy erőt és erős ütéseket ne alkalmazzunk. A géppisztoly összeszerelésekor hasonlítsuk össze az alkatrészeken levő számokat: minden egyes géppisztolynál a tokon levő szám egyezzen a zárkereten, a záron és a tokfedélen levő számmal.




A géppisztoly összeszerelésének sorrendje részleges szétszerelés után
Csavarjuk fel a csőszájféket; Helyezzük fel a gázdugattyú vezetőt; A zárt helyezzük a zárkertbe; A tokba helyezzük a zárkeretet a zárral; Beszereljük a helyretoló szerkezetet; A tokfedél beillesztése; Biztosítjuk a géppisztolyt; Visszahelyezzük a tisztítóvesszőt; Felkapcsoljuk a tárat a géppisztolyra.

Előforduló akadályok lövés közben és azok elhárítása
A géppisztoly alkatrészei és szerkezetei a géppisztoly helyes kezelése és előírt karbantartása esetén hosszú ideig megbízhatóan és akadálymentesen működnek. Azonban a szerkezetek szennyeződése az alkatrészek kopása és a géppisztoly gondatlan kezelése következtében, valamint a töltények meghibásodása esetén lövés közben akadályok keletkezhetnek.
A lövészet alkalmával keletkező akadályt igyekezzünk újratöltéssel elhárítani, e célból a zárszerkezetet felhúzófogantyújánál fogva ütközésig húzzuk hátra, engedjük el és folytassuk a lövést. Ha az akadály nem szűnik meg, akkor tisztázni kell a hiba okát és el kell hárítani, az alábbiak szerint:
Az akadály rövid leírása | Az akadály oka | A megszüntetés módja |
A tár nem adogatja a töltényt. A zár mellső helyzetben van, azonban a lövés nem következett be – a töltényürben nincs töltény. | 1. A tár szennyeződése, vagy meghibásodása. 2 A tárrögzítő meghibásodása. | Töltsük újra a géppisztolyt és folytassuk a lövést, ha az akadály megismétlődik, cseréljük ki a tárat. A tárrögzítő meghibásodása esetén a géppisztolyt küldjük a fegyverműhelybe. |
A töltény beékelődik. A töltény lövedékével beékelődik a csőfalhoz, a mozgórészek középhelyzetben megálltak. | A tár ajkainak elgörbülése. | A zárkeret felhúzófogantyúját tartva, távolítsuk el a beékelődött töltényt és folytassuk a tüzelést. Az akadály megismétlődése esetén cseréljük ki a tárat. |
Elcsettenés. A zár mellső helyzetben van, a töltény a töltényűrben, a kakas leengedve a kakasnyugaszról – lövés azonban nem történt. |
1. A töltény hibás. 2. Az ütőszeg vagy az elsütőszerkezet meghibásodott, a kenőanyag szennyeződése. |
Töltsük újra a géppisztolyt és folytassuk a tüzelést. Az akadály megismétlődése esetén vizsgáljuk meg és tisztítsuk meg az ütőszeget és az elsütőszerkezetet. Ha valamelyik alkatrész törött vagy kopott, a géppisztolyt küldjük a fegyverműhelybe. |
A hüvelykivetés nem történt meg. A hüvely a töltényűrben maradt a soron következő töltény lövedékével beleütközött, a mozgórészek középhelyzetben megálltak. | 1. Szennyeződött a töltény vagy a töltényűr. 2. A hüvelyvonó vagy rugójának szennyeződése vagy meghibásodása. |
Felhúzófogantyúval húzzuk hátra a zárkeretet és hátsó helyzetben tartva, kapcsoljuk le a tárat, majd vegyük ki a beakadt töltényt. A zár vagy tisztítóvessző segítségével vegyük ki a hüvelyt a töltényűrből. Folytassuk a tüzelést. Az akadály megismétlődése esetén tisztítsuk ki a töltényűrt, és tisztítsuk meg a töltényeket. Vizsgáljuk meg és tisztítsuk le a szennyeződést a hüvelyvonóról és folytassuk a tüzelést. A hüvelyvonó meghibásodása esetén a géppisztolyt küldjük fegyverműhelybe. |
A hüvely beékelődése vagy a kivetés elmaradása. A hüvely nem vetődött ki a tokból, hanem a zár előtt maradt vagy pedig a zár ismét a töltényűrbe továbbította. | 1. A gázelvezető utak, a mozgó alkatrészek, vagy a töltényűr szennyeződése. 2. A hüvelyvonó szennyeződése, vagy meghibásodása. |
Húzzuk hátra a zárkeret felhúzófogantyúját, vessük ki a hüvelyt és folytassuk a tüzelést. Az akadály megismétlődése esetén tisztítsuk meg a gázelvezető utakat, a mozgó alkatrészeket és a töltényűrt, a mozgó alkatrészeket kenjük meg. A géppisztoly hüvelyvonójának meghibásodása esetén küldjük a géppisztolyt fegyverműhelybe. |
A GÉPPISZTOLY KARBANTARTÁSA, TAROLÁSA ÉS MEGÓVÁSA
Általános utasítások
A géppisztolyt állandóan tisztán és működésre kész állapotban kell tartani. Ez időben és gondosan végzett tisztítással és kenéssel, helyes tárolással, gondos kezeléssel, a géppisztoly alkatrészei és szerkezeti töréseinek és sérüléseinek, megfelelő időben történő kijavításával érhető el.
Minden tisztítás után el kell végezni a géppisztoly kenését. A kenőanyagot csak jól megtisztított és száraz fémfelületre szabad felvinni, közvetlenül a tisztítás után, nehogy előtte nedvesség érje a fémet
A géppisztoly tisztítását a következő sorrendben végezzük:
- Készítsük elő a tisztításhoz és kenéshez szükséges anyagokat.
- Szereljük szét a géppisztolyt
- Vizsgáljuk meg a tartozékokat és készítsük azokat elő a tisztításhoz (151. ábra).
- Tisztítsuk ki a csőfuratot és a csőszájféket.
Megjegyzés: Lövészet utáni tisztításkor a csőszájféket csavarjuk le a csőről és külön tisztítsuk meg.
A géppisztoly kenését a következő sorrendben hajtsuk végre:
- Kenjük be a csőfuratot és a csőszájfék furatot.
- A géppisztoly minden fémalkatrészét és szerkezetét olajba mártott ronggyal vékonyan kenjük be.
A kenés végeztével szereljük össze a géppisztolyt és ellenőrizzük szerkezeti működését, ezután pedig mutassuk be a géppisztolyt a rajparancsnoknak.
A géppisztoly tisztítása után tisztítsuk meg és kenjük be a tárakat és tartozékokat.
Hideg időjárásban a szabadból meleg helyiségbe bevitt géppisztolyt 10-20 perc múlva (miután már megizzadt) tisztítsuk meg.
Ajánlatos a meleg helyiségbe való belépés előtt a géppisztoly külső fémfelületeit transzformátor olajjal átitatott ronggyal letörölni. A géppisztolyok vegyi mentesítése, sugármentesítése és fertőtlenítése az alegység-parancsnok utasításai szerint történik.

Köszönöm a figyelmet!