A katona mint figyelő
A figyelés felderítési módszer. A harcterületen történteket szemmel vesszük észre. A figyelést a fülelés egészíti ki. A figyelés és fülelés célja az ellenség időbeni felismerése, a meglepés megelőzése és adatszerzés az ellenségről.
A harctevékenység minden fajtájában, továbbá menetek, pihenők alatt, vagy körletben levő alegységek biztosításánál meghatározó szerepe van a jól megszervezett figyelő rendszernek.
A figyelést minden katona minden harcfajtában külön parancs nélkül állandóan végzi. A katona mint figyelő külön feladatot is kaphat. A figyelőként kijelölt katona feladatai lehetnek:
Figyelünk szemmel és optikai eszközökkel. A figyelés adjon választ a következő kérdésekre:
Különösen fontosak
A harcfeladat mellett a katona figyelési feladatot is kaphat. Ehhez meghatározzuk:
A figyelő elsősorban a figyelési feladatot teljesíti. Az ellenséggel csak akkor harcol, ha közvetlen veszély fenyegeti.
A figyelőhely kiválasztása
A figyelőhely kiválasztásánál, berendezésénél és álcázásánál a katona vegye figyelembe, hogy az biztosítsa;
A figyelő mindig úgy helyezkedjen el, hogy ne rajzolódjon ki körvonala a háttérben, használjon ki minden természetes és mesterséges tereptárgyat.
Erdőben a katona a figyelőhelyet fákon válassza meg. Erre a legalkalmasabb az erdőszéltől 50-100 méterre, esetleg magaslati helyen levő fa, amelynek sűrű lombkoronája van. Télen csak tűlevelű fák alkalmasak figyelőhely berendezésére.
Bokros-cserjés terepen a figyelőhelyet a bokrok-cserjék mögött, vagy alatt kell kiválasztani úgy, hogy a növényzet a kilátást ne zavarja, ugyanakkor tökéletes álcázást biztosítson
Sziklás-köves terepen kerülni kell a terep általános jellegének megbontását. Tilos a kövek összerakásával mesterséges kőrakást létrehozni, mert a kövek eltérő színe árulójel lehet.
A figyelőhelyeket ilyen terepen nagyobb sziklák, kövek mögött vagy mellett kell kiválasztani.
Igen eredményesen alkalmazható ilyen terepen a mesterséges sziklafigyelő. Az így elkészített figyelőhelyet úgy kell beilleszteni a környezetbe, hogy az attól ne üssön el. 190
A terep, illetve a terepen található különböző mesterséges tereptárgyak jellegének megfelelő mesterséges figyelőhelyeket készíthetünk. Ilyenek lehetnek:
– buckás-homokos terepen fóldhányásnak álcázott figyelőhelyek. Ezeket úgy kell elkészíteni és elhelyezni, hogy a tereptárgyak általános jellegével megegyezzenek
A figyelőhelyet aszerint kell kiválasztani, hogy észrevétlenül elfoglalható és elhagyható legyen!
A figyelés végrehajtása
A figyelő magatartása a figyelőhelyen olyan legyen, hogy az ellenség ne vegye észre.
Gyors mozdulatokat ne végezzen, a mozgást a fedezéken kívül általában kerülje. Kényelmetlen testtartás fárasztó és nyugtalanító.
Papírokkal és távcsővel rejtetten dolgozzon. Tüzet csak közvetlen veszély esetén és parancsra nyithat.
A terep megfigyelésének alapjai. Jegyezze meg a terep beosztását:
A figyelést szemmel, rendszeresen végezze. Gyanús helyeket jobban figyelje meg. Sokáig ne nézzen egy pontra.
Különösen figyelje meg a rejtőzésre, fedezésre alkalmas helyeket. A változásoknak nagy figyelmet szenteljen.
A tárgy körvonala jobban felismerhető, ha felváltva, más közelben levő pontokra is figyelünk.
Figyelési módok:
Pontfigyelést akkor kell alkalmazni, ha egy meghatározott – korábban már felfedett – objektumot (célt) folyamatosan figyelemmel kísérünk, abból a célból, hogy helyében, állapotában, tevékenységében beállott változásokat azonnal észlelni tudjuk.
A figyelő a részére meghatározott figyelési sávon belül az ellenség tevékenységét -a terep jellegétől függően – megfigyelheti lépcsőzetesen, vagy sugárszerűen.
Lépcsőzetesen kell folytatni a figyelést akkor, ha a terep a figyelési sávban keresztirányban átszeldelt.
A sugárszerű figyelés módszerét akkor kell alkalmazni, amikora figyelési sáv függőleges (hossz-) irányban átszeldelt. Ilyenkor jobbról-balra haladva kell a figyelést végrehajtani.
A figyelő a célokat, objektumokat általában áruló jelük alapján deríti fel. A különböző tüzelőállások, lövész- és közlekedőárkok áruló jelei:
Parancsnoki figyelőpontok, harcállás- és egyéb vezetési pontok áruló jelei:
Gép- és harcjármű oszlopok áruló jelei:
Különböző akadályok (műszaki zárak) áruló jelei:
Éjszaka a figyelést, füleléssel kell kiegészíteni, amelyhez a katonának ismerni kell a különböző hangok hallhatóságának távolságát:
– gépi erővel 500 m-ig;
(kulacs, fegyver) csörgése 300 m-ig;
A figyelő a célokat, objektumokat általában áruló jelük alapján deríti fel. A különböző tüzelőállások, lövész- és közlekedőárkok áruló jelei:
Parancsnoki figyelőpontok, harcállás- és egyéb vezetési pontok áruló jelei:
Gép- és harcjármű oszlopok áruló jelei:
Különböző akadályok (műszaki zárak) áruló jelei:
Éjszaka a figyelést, füleléssel kell kiegészíteni, amelyhez a katonának ismerni kell a különböző hangok hallhatóságának távolságát:
– gépi erővel 500 m-ig;
(kulacs, fegyver) csörgése 300 m-ig;
terepen történő mozgáskor 500 m-ig;
– műúton 3-4000 m-ig.
A figyelés eredménycinek rögzítése és jelentése
Ajelentés a figyelés eredményének igaz továbbítása. Tényeken alapuljon és feleljen meg a valóságnak. Legyen rövid, világos és egyértelmű.
A túlzás és hibás jelentés olyan intézkedést válthat ki, amely a csapatnak felesleges veszteséget okoz!
Különböztessük meg a jelentésben pontosan:
Ajelentés parancsra vagy önállóan történik. A katona az alegységen belül azonnal jelent elöljárójának vagy szomszédjának.
A figyelő az elrendelt időben, vagy sürgős esetben azonnal jelent. Ajelentés történhet:
A figyelő jelentése tartalmazza:
A figyelés eredményeit, a felderített célok helyét, a megfigyelés időpontját a figyelő figyelési naplóban, vagy figyelési vázlaton rögzíti. A felderített célok helyének és távolságának meghatározásához a figyelő a tájékozódási pontok vázlatát alkalmazza.
A rögzített adatokat a meghatározott módon és időben a figyelő köteles jelenteni a kiküldő, a feladatot meghatározó parancsnoknak.
198
A katona mint hírvivő
A katona mint hírvivő felelős ajelentés gyors és pontos továbbításáért. Legyen különösen gyakorlott a
Feladatát a következőkkel határozzák meg:
A jelentést jól vésse be; ennél nem a szavak, hanem a tartalom a fontos. Adatokat, neveket többször ismételje, vagy jegyezze fel.
Lehetőség esetén a hírvivő az útvonalakat térképen vagy terepen előre tanulmányozza.
Ha ellenségbe ütközik, térjen ki, csak önvédelemből harcoljon. Fogságba esés esetén az írásbeli jelentést semmisítse meg, szükség esetén nyelje le.
Ha sebesülés miatt a jelentést nem tudja továbbítani, más katonákat „Fontos jelentés!” felhívással szólítson fel és adja át a jelentést.
Ha ajelentés fenyegető veszélyt tartalmaz, akkor az elöljárónak, akikkel találkozik, jelentse.
Az útközben tapasztaltakat a címzettnek jelentse.
A rendeltetési helyhez (harcálláspont, figyelőpont) közeledve ügyeljen, hogy az ellenség ne figyelhesse meg. A kitaposott utakat kerülje, gépjárművét oldalt, álcázva állítsa meg.
Fontos jelentést vivő hírvivő az elöljárót megbeszélés, parancskiadás közben szakítsa félbe: „Fontos jelentés!”. Az átadásnál a tartalmat ismételtesse, írásos jelentés átvételét igazoltassa és kérdezze meg, hogy visszafelé kell-e jelentést, parancsot vinni.
Köszönöm a figyelmet!