AZ ÖSSZFEGYVERNEMI HARCCAL KAPCSOLATOS ÁLTALÁNOS ISMERETEK, A KATONA KÖTELMEI HARCBAN
Az összfegyvernemi harc jellemzői
A harc a győzelem kivívásának egyetlen eszköze. A velünk szemben álló ellenséget csak élőerejének, technikájának megsemmisítésével és a birtokában levő terület elfoglalásával lehet megtörni és a további harc folytatásáról lemondásra kényszeríteni.
Napjainkban a korszerű harc, összfegyvernemi harc, mivel azt különböző fegyvernemek alegységeivel vívják, együttműködve különféle szakalegységekkel.
A korszerű összfegyvernemi harcot jellemzi: a nagyfokú manőverezés; a harchelyzetek gyors és éles változása; a harccselekmények egyenlőtlen kifejlődése az arcvonalon és a mélységben; a harc nagy térségben történő kibontakozása.
A harcban alkalmazásra kerülnek atomfegyverek és más tömegpusztító eszközök.
A nagyfokú manőverezés a csapatok teljes gépesítésének és elsősorban az atomfegyver alkalmazásának eredményeként az összefüggő arcvonal hiányának következménye.
Az atomfegyver a pusztító csapásokkal történő nagyfokú manőverezést, a gépesítés pedig az alegységekkel való széles körű manőverezést teszi lehetővé. Az a tény, hogy a védelem támpontszerű, magával hozta a hézagok, nyitott szárnyak megjelenését, ami nagymértékben elősegíti a különböző manőverformák alkalmazását.
A harchelyzet gyors és éles változása az alkalmazott pusztító eszközök hatásának, illetve a csapatok helyváltoztatásának gyorsaságától függ. Az atom- és más tömegpusztító eszköz, de a korszerű hagyományos fegyverek tűzereje is pillanatok alatt megváltoztatja egy adott terepszakaszon a felek helyzetét, így órák, percek, sőt másodpercek alatt változhat a harchelyzet, a csapatok csoportosítása, feladata, harcrendje.
A harccselekmények egyenlőtlen kifejlődése az arcvonalon és a harcrend mélységében azt jelenti, hogy egyes irányokban a csapatok kihasználva az atom- és tűzcsapásokat lendületesen törnek előre; más irányokban viszont, ahol korlátozottabb mértékű volt a pusztító csapások nagysága az előretörés kisebb ütemű; illetve egyes terepszakaszokon az ellenség aktív tevékenységének eredményeként le kell mondani a támadásról, védelemmel kell felszámolni az ellenség csapásait.
A harc nagy térbeli kiterjedése. A korszerű összfegyvernemi harcban alkalmazott nagy hatású pusztító eszközök és a csapatok megnövekedett lehetőségei erősen kiszélesítették a harc térbeli határait.
A korszerű összfegyvernemi harc eddig tárgyalt jellemzőiből egyenesen adódik, hogy ilyen körülmények között lényegesen megnövekszik a személyi állomány és a technika igénybevétele, a különböző anyagok felhasználása.
Az összfegyvernemi harc fajtái
A csapatok harctevékenysége rendkívül sokrétű. A győzelem kivívásához különböző harcászati eljárásokat és tevékenységi módokat kell alkalmazni.
Az összfegyvernemi harcot fajtákra osztjuk. Minden harcfajtának meghatározott célja van, amely a felosztás, osztályozás meghatározó ismérvéül szolgál.
A támadás a fő harctevékenységi fajta. A támadás célja az ellenálló ellenség megsemmisítése, foglyul ejtése, fegyverzetének, harci technikai eszközeinek harcképtelenné tétele, vagy zsákmányul ejtése, az általa megszállt terület meghatározott részének birtokbavétele. A támadó kezében van a kezdeményezés, tágabb lehetősége nyílik a meglepés különböző módjai alkalmazására, a manőverezésre.
A találkozóharc olyan harcfajta, amelyben mindkét fél célját – a támadó ellenség megsemmisítését, meghatározott körletek vagy terepszakasz birtokbavételét, a harctevékenység kifejlesztésének biztosítását – támadással igyekszik megoldani.
A védelem az esetek többségében kikényszerített és időleges harctevékenységi fajta. A védelem célja az elfoglalt terület – terepszakasz, körlet – megtartása, az ellenséges túlerő támadásának visszaverése jelentős veszteség okozás, ezáltal kedvező feltételek megteremtése a támadásba való átmenethez.
A védelemnek is vannak előnyei. A védő fél maga választja meg a harc helyét, a lehető legjobban felhasználva a terep kedvező harcászati és védő tulajdonságait. Műszakilag megfelelő mértékben berendezi a terepet, állásokat, fedezékeket épít ki, akadályrendszereket telepít, manőver utakat, különböző terepszakaszokat készít elő. A védő csapatok szervezett tűzrendszerrel növelik fegyvereik hatásosságát.
Visszavonulást, mint harctevékenységi fajtát, azzal a céllal hajtjuk végre, hogy kivonjuk csapatainkat a túlerejű ellenség csapásai alól és a várható harcfeladat végrehajtásához előnyösebb helyzetet foglaljunk el. A visszavonulás csakis az elöljáró parancsnok parancsára hajtható végre.
Valamennyi harcfajtát különböző terepviszonyok között, más és más év- és napszakban lehet megvívni. A felsorolt viszonyok sajátos jelleget kölcsönöznek a csapatok tevékenységének.
A katona általános kötelességei harcban
Első kötelesség. A harcfeladat teljesítése.
Ehhez:
Második kötelesség. Védje parancsnokát és elvtársait.
Ehhez:
Harmadik kötelesség. Fegyverzetét és felszerelését tartsa harckész állapotban.
Ehhez:
Negyedik kötelesség. Őrizze meg harci erejét és harcképességét.
Ehhez:
Ötödik kötelesség. Segítsen magán és a kollektíván.
Ehhez:
A katona sebesült kísérés céljából a harcmezőt nem hagyhatja el!
Mozgás a terepen harcban
A mozgás a harc fontos eleme. Lehetővé teszi a tűzharcot, a saját tűz kihasználását, az ellenséges tűz előli kitérést.
A mozgást a harcterületen parancsra, vezényszóra, jelre vagy jelzésre, önállóan vagy rajonként hajtjuk végre.
Mozgás közben a katona fokozottan ki van téve az ellenség figyelésének és tüzének; ezért mindig mérlegelje
A szükségesség megítélése. Ha a katona önállóan ténykedik, akkor röviden mérlegeli:
Miért szükséges a mozgás?
Döntse el, hogy a mozgást más tevékenység helyettesítheti-e?
A cél megítélése. A katona minden mozgás előtt mérlegelje:
Hová vezessen a mozgás?
Ehhez a leküzdendő távolságtól függően válasszon közbeeső megállásokat, hogy tudjon:
A közbeeső megállások és a mozgás célja biztosítsák:
A legrövidebb út nem mindig a legjobb. Kerüljük a nyílt és az áttekinthetetlen helyeket.
A katonával szemben támasztott egyik alapvető követelmény, hogy a különböző feladatok végrehajtása közben egyetlen jelenség, esemény se kerülje el a figyelmét.
Minden helyzetben figyelje az ellenséget, a terepet és életének megóvása érdekében, a terep védő tulajdonságait kihasználva mozogjon előre. Az előremozgás alatt a katona kötelessége, hogy időben eljusson a meghatározott helyre és közben megőrizze erejét, harckészségét.
Harcban a katonáknak a legkülönbözőbb terepen, – sík, dombos, hegyes, erdős, mocsaras – napszakban és időjárási viszonyok között kell mozogni. A terep kihasználása szempontjából továbbá figyelembe kell venni, hogy:
A terepen a domborzat által keletkezett holttereken belüli mozgásnál figyelembe kell venni, hogy a gyalogsági fegyverek pásztázó hatása esetenként a „holttérben” is érvényesül.
A terep, a természetes – vízmosások, árkok, dombok, fatörzsek, sziklák – és a mesterséges – különböző építmények, kőpadkák, kerítések, töltések, vasúti pályatestek -tereptárgyak ismerete, a terep kihasználására való tudatos törekvés biztosítja a katona számára, hogy álcázza és rejtse magát az ellenség légi és földi megfigyelése ellen, illetve védelmet találjon tűzhatásával szemben.
Mozgásmódok terepen
Az előremozgás módja mindenkor függ az ellenség helyzetétől, tűzképességétől és a terep jellegétől. A katona a harcmezőn fegyverét állandóan tüzelésre kész helyzetben tartva mindaddig, amíg a terep és az ellenség tűzfegyverei azt megengedik gyors lépésben vagy futásban mozogjon előre.
A mozgásmód kiválasztása. A terep, az ellenséges tűz és a harcfeladat dönt:
Hogyan mozogjunk?
Milyen – sebességgel, – testtartással?
Sebesség szerint a mozgás lehet:
A katona óvatosan jár, lopakodik, hogy az ellenséget meglephesse. Ez célszerű lehet:
A katona rendes lépésben mozog, ha az ellenség behatása és a feladat engedi:
A katona gyors lépésben mozog, ha ez kedvező:
A katona futólépésben mozog gyors feladatteljesítésnél, a saját tűz kihasználásakor; ha az ellenség tűzhatása elől így kivonhatja magát:
Testtartás szerint a mozgás lehet:
Tevékenység a „Harchoz!” vezényszóra
A katona az ellenség tüzére, vagy ha erre parancsot kap, a legközelebbi terepfedezet mögött (ha ilyen nincs, akkor ott ahol van) azonnal fedezze magát, hajtsa végre a „Feküdj!” vagy a „Harchoz!” vezényszó feladatait. Ha a katona előremozgás közben az „Állj!” vezényszót kapja, e vezényszóra is a „Harchoz!” vezényszóra meghatározott helyzetet vegye fel, a következő módon:
További mozgás céljából a katona „Fel!”, „Harchoz előre!” vagy „Fel! Futásban (lépésben) előre!” vezényszóra:
Minden előremozgás előtt – bármilyen módon is történjen az – a katona figyelje meg a terepet, válassza ki a meghatározott irányba eső legkedvezőbb menetvonalat, értékelje és használja ki a terep védő- és álcázó tulajdonságait.
A szökellés végrehajtása: A szökelléssel történő előremozgásra a katona a következő parancsot kapja. Például: „Kiss honvéd! Irány az egyedül álló fa! Az árok vonaláig szökellés! Előre!”
Erre a vezényszóra a katona:
A kúszás végrehajtása: Ha az ellenség tüze, vagy más körülmények együttes hatása nem teszi lehetővé az előremozgást lépésben (futásban), vagy szökellve, a meghatározott terepszakaszt:
A kúszás távolságát, módját a következő paranccsal határozzák meg a katona részére. Például: „Nagy honvéd! A domb pereméig lapos kúszás (négykézláb, vagy oldalkúszás)! Előre!”
Lapos kúszásnál a katona:
Négykézláb-kúszásnál a katona:
Oldalkúszásnál a katona:
Az ellenséges fegyverek hatása elleni védelem
A fegyverek hatása megnyilvánulhat lövedékek, harcanyagok és eszközök formájában. A katona csak akkor vonhatja ki magát ezek alól, ha ismeri hatásukat és a védekezés módját.
A legjobb védelem az ellenséges fegyverek hatása ellen:
Ez a katonától állandó figyelést és a helyzethez való alkalmazkodást követel. A fegyverhatás az alkalmazott fegyverektől és eszközöktől függ.
A lövészfegyverek hatása és védekezés ellenük
A lövészfegyverek lapos röppályájúak:
Az utóbbi kivételével a lövészfegyverek lőszere nem robban!
A nem robbanó lövedék átütőerejével hat és élő célokra ölő, vagy sebesítő hatású. Kevéssé ellenálló fedezéket átüthet. Az átütőerő függ a lőszer és a fegyver fajtájától, a becsapódó szögtől, a lőtávolságtól és a fedezék anyagától.
Magatartás a lövészfegyverek tűzhatása alatt
A katona, ha a harcfeladat megengedi, minden fedezést kihasznált és tüzelőállást foglal vagy teljes fedezékbe megy. A legkisebb fedezék is véd, akadályozza az ellenséget a pontos felderítésben, gyengíti a lövedékhatást és eltéríti a röppályától.
Fedezékként felhasználható például:
Az előremozgáshoz az ellenséget le kell fogni. „Szökellj, én tüzelek!” – a bevált módszer. A célzott géppuskatűz elől fedezékszegény terepen nem lehet kitérni; teljes fedezés szükséges – előremozgás a tüzelési szünetben, vagy a géppuska lefogásakor lehetséges.
A tüzérségi tűzhatás és védekezés ellene
A tüzér fegyverek:
A lapos röppályájú fegyverekkel általában közvetlenül a célra irányoznak. A tüzelőállás és a lövés megfigyelhető. Tűzhatásuk talaj kiemelkedések és fedezékek mögött (holttérben) nem érvényesül.
A meredek röppályájú fegyverekkel közvetett módon irányoznak. A tüzelőállás és a lövés nem mindig figyelhető meg, mégis a fedezékek, dombok mögötti célok ezekkel megsemmisíthetők. A tüzérségi fegyverek lőszere többnyire robbanó, fedett és fedetlen célok ellen alkalmazzuk őket és:
A lövedéket többnyire csapódó gyújtó késleltetéssel, vagy anélkül robbantja. A megsemmisítő körzet az űrmérettől függ:
Legnagyobb hatás telitalálat esetén van. Ez ellen csak erős fedezék véd. A repeszhatás ellen a földhányás, fal, fa és más anyag is védelmet nyújt.
Magatartás a tüzérségi tűzben
Lehetőleg a holtteret kell kihasználni. Egyébként – a magatartás hasonló, mint a lövészfegyverek esetében.
Meredek röppályájú fegyverekkel belőtt területen át kell futni, – ha a feladat megengedi – meg kell kerülni.
Frissen keletkezett tölcséreket lélegzetvételnyi fedezésre kell felhasználni. Röppálya zaj és becsapódás esetén minden fedezési lehetőség, még a kis földhányások is védenek a repeszek ellen.
A robbanás után folytatni kell a mozgást!
Repülőbombák és fedélzeti fegyverek hatása és védekezés ellenük:
A bombavetés történhet:
Lehetnek romboló-, repesz-, gyújtó-, vegyi- és atombombák. Hatásuk hasonlít a lövedékekéhez.
A fedélzeti fegyverekkel mélyrepülésben jármű- és menetoszlopokra, támadó harcrendekre és állásokra, sor- és felületcélokra, de egyes célokra is (pl.: lövegkezelők) tüzelnek.
Magatartás bombázás esetén és fedélzeti fegyverek tüzében
A védekezés legjobb feltétele a figyelési és álcázási rendszabályok betartása és a szükségtelen mozgás elkerülése. Különösen a gépjárművezőteknél.
A járműveken szállított katonák az oszlopot vagy a harcrendet ért légitámadás esetén szálljanak járműről és menjenek fedezékbe, ha nincsenek kijelölve a repülők elleni harcra. Parancsra az oszlop folytathatja is a menetét, ekkor növelni kell a sebességet és a távközöket.
Fedélzeti fegyver tüze esetén a támadási irányba eső fedezéket kell keresni. A támadási irány változása esetén a fedezéket is változtatni kell!
Az ide-oda szaladgálás életveszélyes!
Kézigránát és akna hatása, védekezés ellenük
Ezek a harceszközök repeszekkel és robbanó erejükkel hatnak. A kézigránát lehet:
A kézigránát nem helyettesíti a lövészfegyvereket, hanem kiegészíti. Alkalmazásuk esetén tehát mindig lövészfegyverekkel is számolni kell.
A repesz–kézigránátot fedezékben és a mögötte levő célok ellen alkalmazzuk, melyek lövészfegyverekkel nem érhetők el, de fedetlen célok ellen is alkalmazhatjuk.
A páncélelhárító kézigránátot páncélozott célok megsemmisítésére alkalmazzuk.
A ködgránát az ellenség vakítását szolgálja.
A kézigránát összpontosított, vagy nyújtott tüzelésként is alkalmazható zárak, tűzfegyverek és harci technika ellen.
Az aknákat egyesével, aknazárként, vagy más zárak megerősítésére alkalmazzuk. Háza lehet fémből, fából, vagy műanyagból, robbanóanyaggal töltik. Néhány aknatípust fémgolyókkal vagy gyújtófolyadékkal töltenek. Ezen kívül vannak atomaknák és vegyi aknák.
Megkülönböztetünk:
Magatartás kézigránát és akna ellenség általi alkalmazása esetén
Közvetlen harcérintkezésben mindig számolhatunk kézigránát alkalmazásával, de mindenek előtt:
Ellenséges kézigránátdobásnál:
Az ellenség aknásítja az utakat, zárakat, épületeket és a terepet állásai előtt. A robbantás történhet nyomásra, húzásra, kötésre, vagy tehermentesítésre. A harckocsiaknák egyes katonát nem veszélyeztetnek. Mégis célszerű figyelembe venni, hogy vegyes aknamezőt is telepítenek.
Az aknamezőn a műszakiak nyitnak átjárókat. Az átjárók jelölése nem léphető át.
A nyomról való eltérés az egyén, de az elvtársai számára is életveszélyes!
Viszonylag biztosak a harckocsi- és gyalogsági aknáktól a friss harckocsi- és járműnyomok. Fedezékül az aknamezőben a friss tölcsérek használhatók.
Köszönöm a figyelmet!