Általános elvek
A korszerű harcban az ellenség részéről harckocsik és más páncélozott harcjárművek tömeges alkalmazásával kell számolni.
A harcjárművek elleni harcra minden katonának fel kell készülni!
A harcjárművek két nagy csoportját különböztetjük meg:
A harckocsik nagy tűzerővel, páncélozottsággal és mozgékonysággal rendelkező harceszközök, a szárazföldi csapatok fő ütőerejét képezik. A korszerű harckocsik el vannak látva lövegstabilizátorral, különféle távmérővel, éjjellátó irányzó és figyelő műszerekkel, atomvédelmi berendezéssel és víz alatti átkeléshez szükséges felszereléssel. E berendezések alkalmassá teszik a harckocsikat, hogy nehéz körülmények között, bármely év- és napszakban hatékonyabban alkalmazzák őket minden harctevékenységi fajtában.
A páncélozott harcjárművek a lövészek szállítására és egyben a harc megvívására szolgálnak. A harckocsinál gyengébb páncélvédettségű, ezért csak a lövészfegyverek tüze, a tüzérségi lövedékek repeszhatásai ellen védi a katonákat.
Fegyverzete gépágyú, különféle űrmértékű géppuskák, esetleg irányított páncélelhárító rakéták.
A harcjárművek főbb tulajdonságai
A harckocsik és a páncélozott harcjárművek megsemmisítéséhez fontos, hogy minden katona ismerje és vegye figyelembe azok jellemzőit, tulajdonságait.
A harckocsik és páncélozott harcjárművek kialakításánál olyan kedvező tulajdonságokra törekszenek, amelyek többek között biztosítják:
A korszerű harckocsi és harcjárművek rendelkeznek ezen pozitív tulajdonságokkal, ennek ellenére hatékonyan tudunk ellenük harcolni a közelharc eszközeivel is.
Ezt elősegíti, hogy a harcjármű:
A közelharc megvívása
A saját védelem (tüzelőállás) felé közeledő harcjárművek közül először a legveszélyesebbeket kell megsemmisíteni.
A páncélozott harcjárműről szálló gyalogság megsemmisítése – különösen fedett terepen – igen fontos. Ezeket már a leszállás közben meg kell semmisíteni.
A harckocsik, páncélozott harcjárművek megsemmisítésének módját úgy kell megválasztani, hogy az a legeredményesebb legyen.
A megsemmisítés (harcképtelenné tétel) közelharc eszközei és módjai
Közelharc eszközei:
A megsemmisítés (harcképtelenné tétel) módjai
A tüzelőálláson áthaladó harckocsit hátulról célszerű megsemmisíteni kézigránát köteggel és RPG-7-tel, vagy vakítani a harckocsira történő felugrással.
tüzelőálláson áthaladó harckocsit hátulról célszerű megsemmisíteni kézigránát köteggel és RPG-7-tel, vagy vakítani a harckocsira történő felugrással.
A harckocsi vakításakor ügyelni kell arra, hogy valamennyi rést betömjünk, vagy letakarjunk.
A harckocsi harcképtelenné tételének hatásos módja a sebezhető futómű megrongálása robbantással. A robbanóanyag, vagy harckocsiakna alkalmazása történhet rádobással, ráakasztással, vagy aláhúzás módszerével.
A harckocsik és harcjárművek elleni közelharc minden katonától nagy bátorságot igényel, hiszen 30-40 méterről kell szembenézni a harckocsival. A felkészítés éppen ezért komoly fizikai és pszichikai megterhelést jelent. A közelharc eredményes megvívásának fontos feltétele, hogy a katona a békekiképzés idején megismerje a közelharc eszközeit és módszereit, megtanulja és begyakorolja mindazon fogásokat és mozdulatokat, amelyeket a harcban alkalmazni kell, vagyis az eredményes közelharc alapvető feltétele és bátorság, a hidegvér és a jó felkészültség.
Köszönöm a figyelmet!